راهنمای چاپ

زیراکس چیست؟

دستگاه زیراکس چیست، دستگاه زیراکس یا زیروگرافی(Xerography) در سال 1940میلادی، به وسیله چستر کارلسون(Chester F. Carlson) ساخته شد و به نام او ثبت گردید. شرکت زیراکس(Xerox) در سال 1947 میلادی، اقدام به تولید انبوه این دستگاه نمود. زیراکس 914 یکی از اولین دستگاه های فتوکپی کاغذ بود که به میلیون ها نفرفروخته شد.

آنچه در ادامه می‎‌خوانید:

  • ظهور زیراکس در صنعتی نوین
  • دستگاه زیراکس چیست؟
  • مراحل کار دستگاه زیراکس
  • باردار کردن درام
  • ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت
  • به کارگیری تونر
  • انتقال تصویر از درام به کاغذ
  • تثبیت تصویر روی کاغذ
  • طرز کار با دستگاه زیراکس
  • سخن پایانی

ظهور زیراکس در صنعتی نوین

دستگاه زیراکس چیست، دستگاه زیراکس(Xerox) یک دستگاه نسخه برداری است که در آن از جوهر مایع استفاده نشده است. پیشوند (Xero) از کلمه‌ای یونانی به معنی (خشک) گرفته شده است. و انتخاب کلمه Xerox برای این دستگاه به علت این بوده که دستگاه زیراکس از روش نسخه برداری با جوهر استفاده نمی‌کرده است.

دستگاه زیراکس چیست؟

دستگاه زیراکس چیست، بعضی از مراحل کار دستگاه زیراکس به مفاهیم ساده ای از الکتریسته ساکن و نور مربوط می شود. شاید مهم‌ترین ایده‌ی به کار رفته در این دستگاه استفاده از مواد رسانای نوری در تشکیل تصویر باشد. رسانای نوری ماده ای است که در تاریکی رسانایی ضعیفی دارد اما وقتی در معرض نور قرار می گیرد رسانای نسبتا خوبی می ‌شود. رسانای نوری به کار رفته در دستگاه زیراکس، اغلب سلنیوم یا یکی از ترکیبات سلنیوم دار است.

در دستگاه زیراکس استوانه فلزی دواری وجود دارد که سطحش با لایه ای نازک از یک ماده‌ی رسانای نوری پوشانده شده است. به این مجموعه درام (drum) می‌گویند.

شکل زیر دستگاه زیراکس 914 است که یکی از اولین دستگاه های فتوکپی کاغذ بود که به میلیون ها نفرفروخته شد.

مراحل کار دستگاه زیراکس

در دستگاه زیراکس استوانه فلزی دواری وجود دارد که سطحش با لایه ای نازک از یک ماده‌ی رسانای نوری پوشانده شده است. به این مجموعه درام (drum) می‌گویند. در ادامه این مراحل را باهم مرور می‌کنیم.

باردار کردن درام

به سطح درام در تاریکی بار مثبت داده می‌شود.

ایجاد تصویر روی درام به وسیله بار مثبت

صفحه ای که می خواهیم تکثیر شود را با تاباندن نور روشن می کنیم. نور بازتابیده از این صفحه پس از عبور از عدسی یا همان لنز(Lenz)، تصویری از این صفحه را روی درام می اندازد. در قسمت هایی از سطح درام که توسط نور روشن است، سطح درام رسانا و بار مثبتش خنثی می گردد. بقیه قسمت هایی که نور دریافت نکرده اند، همچنان باردار باقی می مانند. به این ترتیب تصویری غیر قابل مشاهده از صفحه مورد نظر به صورت توزیعی از بار مثبت روی سطح درام ایجاد می شود.

به کارگیری تونر

پودرسیاه رنگ که دارای بار منفی است و تونر(toner) نام دارد روی سطح درام پاشید می شود. این پودر فقط به مناطقی می‌چسبد که دارای بار مثبت است. در این مرحله تصویر قابل رویت می‌گردد.

انتقال تصویر از درام به کاغذ

به کاغذ خام، بار مثبت داده و آن را  دور درام قرار می دهند. تونر از سطح درام به سطح کاغذِ باردار منتقل می‌شود، و تصویر روی سطح کاغذ تشکیل می‌شود.

تثبیت تصویر روی کاغذ

در پایان با عبوردادن کاغذ از یک منطقه داغ، تونر روی سطح کاغذ تثبیت می‌شود، و تصویری دائمی از نسخه اصلی بوجود می‌آید.

طرز کار با دستگاه زیراکس

بعضی از مراحل کار دستگاه زیراکس به مفاهیم ساده ای از الکتریسته ساکن و نور مربوط می شود. شاید مهم ترین ایده‌ی به کار در این دستگاه استفاده از مواد رسانای نوری در تشکیل تصویر باشد. رسانای نوری ماده ای است که در تاریکی رسانایی ضعیفی دارد اما وقتی در معرض نور قرار می گیرد رسانای نسبتا خوبی می ‌شود. رسانای نوری به کار در دستگاه زیراکس، اغلب سلنیوم یا یکی از ترکیبات سلنیوم دار است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید